Sports Facilities

We have very good sports facilities!  We also have a permanent faculty looking after Sports Department.

 

 

 

Sports competitions conducted at our campus during the year, 2014-15

MSRTC Cricket Team selection

• Tennis Coaching Camp for Students, Staff & faculty members

• SGGS Alumni Sports Meet (Cricket, Tennis, Basketball, Football & Volleyball)

• PESAM Cup Cricket Tournament – Production Dept.

• ACES Cricket Tournament – Civil Department

• IT-HUB Carom and Chess Tournament

• CHESA Cup Basketball Tournament

• ECSTASY-EPL Cricket Cup

• Intra-Electrical Cricket League

• Textile Premier League Cricket

• Waste to Best Help – Faculty Cricket Cup

• ITPL Cricket

• Chess & Carom Competition – For Utsav

• Hostel Cup-Cricket, Basketball, Volleyball, Football, Chess, Carom etc

• Renaissance Cricket Cup – INST Dept

• Inter-Departmental Football Tournament: FY Students

• Nanded Premier League Cricket – Under 14, 16, 19 & open

Sports competitions conducted at our campus during this year, 2015-16

• State level Inter Engineering College Sports Event ZENITH 2k16

• MSRTC Cricket Team selection

• SGGS Alumni Meet SPORTS (Cricket, Tennis, Basketball, Football & Volleyball)

• PESAM Cup Cricket Tournament

• IT-HUB Carrom and Chess Tournament

• IT-HUB Box cricket Tournament

• CHESA cup Basketball Tournament

• ECSTASY-EPL Cricket Cup

• Intra-Electronics Cricket League

• Textile Premier League Cricket

• ITPL Cricket

• Hostel Cup-Cricket, Basketball, Volleyball, Football, Chess, Carrom etc

• Renaissance Cricket Cup – Instrumentation Dept

• Inter-Departmental Football Tournament: FY Students

• Nanded Premier League Cricket – Under 14, 16, 19 & open

Sports competitions conducted at our campus during this year, 2016-17

Photo Gallery

• State level Inter Engineering college sports event ZENITH 17

• MSRTC Cricket Team selection

• Alumni Meet by ZENITH 17

• SGGS Alumni Meet SPORTS (Cricket, Tennis, Basketball, Football & Volleyball)

• PESAM Cup Cricket Tournament

• IT-HUB Carrom and Chess Tournament

• CHESA cup Basketball Tournament

• B- zone Inter- Collegiate Tournament( Basketball and Cricket)

• Intra-Electronics Cricket League

• Textile Premier League Cricket

• Inter-Departmental Basketball Tournament: Electronics Dept

• Hostel Primer League- Cricket, Basketball, Volleyball, Rink Football, Chess, Box Cricket, Carrom etc

• Renaissance Cricket Cup – Instrumentation Dept

• Inter-Departmental Football Tournament: FY Students

• Nanded Premier League Cricket – Under 14, 16, 19 & open

Report of Participation in the INTER-COLLEGIATE TOURNAMENTS and Performance of our Teams during year 2016-17

SN Date Tournament Position secured Venue
1 30 July 2016 Inter-Collegiate SWIMMING Competitions (Central Basis) Winner Vasantrao Naik college, Vasarni, Nanded
2 11th & 12th Aug 2016 Inter-Collegiate BOXING Competitions (Central Basis) Winner Dr. Babasaheb  Ambedkar college, Latur
3 08 & 09 Aug 2016 B Zone Inter-Collegiate TABLE TENNIS Tournament Winner Yeshwant Mah, Nanded
4 08 & 09 Aug 2016 B Zone Inter-Collegiate TABLE TENNIS (Woman))Tournament Runner up Yeshwant Mah, Nanded
5 08 & 09 Aug 2016 B Zone Inter-Collegiate BADMINTON Tournament Runner up Yeshwant Mah, Nanded
6 08 & 09 Aug 2016 B Zone Inter-Collegiate BADMINTON(Women) Tournament Participated Yeshwant Mah, Nanded
7 12th & 13th Aug. 2016 B Zone Inter-Collegiate FOOTBALL Tournament Participated Rajiv Gandhi college,

Mudkhed

8 19 & 20 Aug 2016 B Zone Inter-Collegiate BASKETBALL Tournament Participated SGGS college of Engg, Nanded
9 19 & 20 Aug 2016 B Zone Inter-Collegiate BASKETBALL(Women)  Tournament Runner up SGGS college of Engg, Nanded
10 07 & 08 Sept 2016 B Zone Inter-Collegiate KABADDI Tournament Participated Pansare Mah,,Arjapur
11 07 & 08 Sept 2016 B Zone Inter-Collegiate KABADDI(Women)   Tournament Winner Hutatma pansare college, Arjapur
12 16th & 17th Sept 2016 B Zone Inter-Collegiate CHESS Tournament

 

 

Winner Sharad Chandra college, Naigion
13 ——– B Zone Inter-Collegiate VOLLEYBALL (Women) Tournament Selection Trials Lal Bahadur Shashtri Mah. , Dharmabad
14 20th sept. 2016 onwards B Zone Inter-Collegiate CRICKET Tournament Participated N. C. Law college, Nanded
15 7th and 8th Oct 2016 B Zone Inter-Collegiate ATHLETICS Tournament Participated Pansare Mah Arjapur

Inter-University Tournament Participation of our students : 12 players have represented SRTMUN.(2014- 15)

SN Name Class/Branch Event Level Venue
1 Langri Dharmindersingh Tejindersingh Final Year

B. Tech INST

Swimming All India IUT Jain University, Bangalore (Karnataka)
2 Langri Harmindersingh Tejindersingh SY INST Swimming All India IUT Jain University, Bangalore (Karnataka)
3 Miss. Kulkarni Sayli Sudhakar FY EXTC Swimming All India IUT (Women) Jain University, Bangalore (Karnataka)
4 Miss. Lone Kanchan Nathu FY INST Swimming All India IUT (Women) Jain University, Bangalore (Karnataka)
5 Pardeshi Mohnish Jagdish SY PROD Chess West Zone IUT Swarnim Gujrat Sports University, Gandhinagar (Gujrat)
6 Dastapure Prathamesh Ratikant FY CSE Chess West Zone IUT Swarnim Gujrat Sports University, Gandhinagar (Gujrat)
7 Darak Siddhant Rajgopal FY PROD Badminton West Zone IUT Rajiv Gandhi Technological University, Bhopal (MP)
8 Chiragiya Tejpalsingh Narendrasingh B. Tech. PROD Cricket West Zone IUT Barkatullah University, Bhopal (MP)
9 Gore Shubham Satish TY MECH Football West Zone IUT Laxmibai National Institute of  Physical Education, Gwalior (MP)

Inter-University Tournament Participation of our students : 12 players have represented SRTMUN.(2015- 16)

SN Name Class/Branch Event Level Venue
1 Langri Harmindersingh Tejindersingh SY INST Swimming All India IUT Punjab Univ, Chandigarh
2 Miss. Kulkarni Sayli Sudhakar FY EXTC Swimming All India IUT (Women) Punjab Univ, Chandigarh
3 Dastapure Prathamesh Ratikant FY CSE Chess West Zone IUT BAMU, Aurangabad
4 Darak Siddhant Rajgopal FY PROD Badminton West Zone IUT LNIPE, Gwalior
5 Sonwane Upasana P TY IT Basketball West Zone IUT Rajasthan University, Jaipur
6 Agrawal Saloni U SY CHEM Basketball West Zone IUT Rajasthan University, Jaipur
7 Babhulkar Neha R TY MECH Basketball West Zone IUT Rajasthan University, Jaipur

 

8 J Gayathri SY CSE Basketball West Zone IUT Rajasthan University, Jaipur
9 Chirag s marathe TY CIVIL Basketball West zone IUT RSTM, Negpur
10 Mendhekar Akshata Balaji SY EXTC Vallyball West zone IUT Amravati
11 Biyani Radhika suresh  B.TECH PROD Table Tennis West Zone IUT Bhopal
12 Chiragiya Tejpalsingh Narendrasingh MTECH MECH Cricket West Zone IUT Sagar (MP)

Inter-University Tournament Participation of our students : 17 players have represented SRTMUN.(2016- 17)

SN Name Class/Branch Event Venue Date of camp
1 Langri Harmindersingh Tejindersingh B.Tech   (Inst) Swimming Vasantrao naik college, Vasarni, Nanded 13 to 21 Oct 2016
2 Lathkar Yogesh Sureshrao B.Tech   (Prod) Swimming Vasantrao naik college, Vasarni, Nanded 13 to 21 Oct 2016
3 Sonkamble Siddhant Rajesh SY        (Extc) Swimming Vasantrao naik college, Vasarni, Nanded 13 to 21 Oct 2016
4 Sayli Sudhakar Kulkarni TY         (Extc) Swimming Vasantrao naik college, Vasarni, Nanded 13 to 21 Oct 2016
5 Lone Kanchan Nathu TY       (Instru) Swimming Vasantrao naik college, Vasarni, Nanded 13 to 21 Oct 2016
6 Thool Bhajesh Ramesh B.Tech   (Chem) Basketball Yeshwant Mah, Nanded 13 to 20 Oct 2016
7 Darak Siddhant Rajgopal SY        (Prod) Badminton Smt. Sushila Devi  Deshmukh Senior college, Latur 10 to 22 Oct 2016
8 Prathamesh Dastapure TY         (CSE) Chess Shahir anna bhu sathe mah, Mukhed 13 to 21 Oct 2016

 

9 Monish Pardeshi TY             (Prod) Chess Shahir anna bhu sathe mah, Mukhed 13 to 21 Oct 2016
10 Ajay Tiwari SY              (CSE) Chess Shahir anna bhu sathe mah, Mukhed 13 to 21 Oct 2016
11 Brijmohan Bandel FY             (CSE) Table Tennis Science College, Nanded 20 Jan to 03 feb 2017
12 Kshitija Rumale FY            (CSE) Table Tennis Science College, Nanded 20 Jan to 03 feb 2017
13 Gire Atul B. SY           (Chem) Boxing Smt. Sushila Devi  Deshmukh Senior college, Latur 20 to 28 jan 2017
14 Maske Shivprasad N B.Tech  (Extc) Boxing Smt. Sushila Devi  Deshmukh Senior college, Latur 20 to 28 jan 2017
15 Pushkar Maheshwari TY            (Chem) Boxing Smt. Sushila Devi  Deshmukh Senior college, Latur 20 to 28 jan 2017
16 Chiragiya Tejpalsingh Narendrasingh M.Tech (PLM) Cricket Shivaji Clg, Parbhani 7 to 15 jan 2017
17 Rushali Kale FY            (Extc) Volleyball Dept of sports SRTMU, Nanded 10 to 12 dec 2016

 

We have following facilities:
  >> Gymnasium 
  >> Football ground
  >> Cricket (turf wicket)
  >> Athletics track 
  >> Volleyball court 
  >> Basketball court 
  >> Table tennis hall
  >> Tennis court (clay)
  >> Badminton court 
  >> Kho-kho 
  >> Kabaddi, etc.Institute has a distinction of having  turf  wicket for Cricket.

 

Year Winner Runner Lost Participation
2007-08 1 1 2
2008-09 1 2 3
2009-10 2 2 4
2010-11 4 2 1 7
2011-12 2 1 3 6
2012-13 2 1 3 6

 

 

 Year Winner Runner 3rd Place Lost Participation
2007-08 2 1 8 11
2008-09 1 1 2 4
2009-10 1 1 3 2 7
2010-11 7 1 3 11
2011-12 4 3 1 5 13
2012-13 6 3 1 5 15